Eruka sativa / Roketa siata
Diplotaxis tenuifolia neboli křez úzkolistý. Vytrvalá roketa - rukola, která slušně přezimuje i nepřikrytá a nezalévaná. Chutí je ostrá jako křen a jde více na odbyt než jednoletá rukola.
Má vysoký obsah vitaminu C, účinky diuretické, upravuje zažívání, je považována za afrodisiakum.
Čerstvé zelené lístky rokety jsou plné vitaminů a minerálů. Obsahují zejména vitaminy A, C, K a jsou rovněž výtečným zdrojem vápníku, železa či magnesia. Kromě listů se dají konzumovat také květy, mladé zelené lusky či plně vyzrálá semena.
Alternativa klasické rokety s tmavě zelenými zoubkovanými listy dorůstající výšky 15 - 20 cm. Drobnosemennější forma, která potřebuje dostatek vláhy pro vzejití.
Odrůda má silnější aroma než standardní roketa a mladé listy jsou výborné na salát. Ostrá chuť se podobá našemu křenua někde jsem četla že ve Francii se z ní vyrábí dijonská hořčice.
Nehodí se na pěstování na buničině.
Pěstování Protože roketa dobře snáší menší mrazíky, je vhodná k podzimnímu výsevu a sklizni začátkem zimy. Třeba o Vánocích do bramborového salátu. Mráz způsobuje červenání zelených listů a mění jejich chuťové kvality. Někteří profesionální kuchaři oceňují načervenalou roketu prošlou mrazem jako výtečnou ingredienci v kuchyni.
Využití: Je hojně pěstovaná jako listová zelenina – do salátů, omáček a polévek, je velmi oblíbená ve středomořské kuchyni. Mladé rostlinky v optimální délce 15 cm se sklízejí 6–8 týdnů po zasetí, mají ředkvičkovou chuť. Listy se přidávají do salátů, které zvýrazní svým nahořklým přídechem. Používají se také do těstovin, na pizzu či k masu. Výborné jsou s kozím sýrem. Skvělá je kombinace chléb, sýr, rajče a roketa.
Má vysoký obsah vitaminu C, účinky diuretické, upravuje zažívání, je považována za afrodisiakum.
Balení 1,20 gram