Řapíkatý fenykl neboli sladký fenykl je u nás prozatím málo rozšířená zelenina, která vyniká svou výraznou, aromatickou chutí.
Jedlou částí je nadzemní hlíza vytvořená ze zdužnatělých listů.
Sladký fenykl má jemnější listy a na spodní části stonků vytváří dužnatou zploštělou „cibuli", která typicky voní a je mírně nasládlá. Dužnatá část i listy obsahují asi 2,5 x více vitaminu C než citrony, beta-karoten, vitamíny skupiny B, vápník, železo, hořčík a vlákninu.
Má intenzivní vůni, pocházející od léčivé silice. Působí příznivě na trávení, zklidňuje nervový systém. Prospívá nemocným s chorobami močových cest, žlučníku, s cukrovkou, obezitou. Může se jíst syrový i tepelně upravený. Je to dietní zelenina vhodná na přílohy, předkrmy, smažení, zapékání, na saláty, k minutkám apod., podává se i vařený s různými omáčkami.
Sladký fenykl se dá pěstovat i u nás. Je nenáročný na teplotu, optimální teplota je okolo 16 - 20 °C. Teploty nad 24 °C a pod 7 °C brzdí růst, při mrazech pod -3 °C dochází k poškození. Půdy vyžaduje hluboké. Je náročný na vláhu - při nedostatku vody jsou konzumní části tvrdší, méně šťavnaté a zvyšuje se i riziko k vybíhání. Na předplodiny není náročný, je však vhodné nezařazovat ho po kořenových zeleninách z důvodu nebezpečí napadení kořemorkou fialovou. Pěstuje se z přímého výsevu od června do poloviny srpna, je možné použít i výsadbu sadby. Předpěstování sadby trvá cca 30 - 45 dní, vhodné teploty pro předpěstování jsou 15 - 20 °C. Při výsadbě je třeba dát pozor na "utopení" sazenic, které může mít za následek vytváření protáhlé "hlízy". V průběhu pěstování se plečkuje a zavlažuje. Sklizeň je od srpna do října.
Velmi raná odrůda, od setí do sklizně potřebuje 70 dní. Optimální doba setí je od konce června do poloviny srpna.Vysazujeme do sponu 30 x 10-15 cm. Poskytuje ploše kulaté, leskle bílé "hlízy" odolné k vybíhání. Sklizeň srpen až říjen.
Foeniculum vulgare / Fenikel obyčajný
Balení 1,60 gram