Medvědí česnek a jeho pěstování
Listy česneku medvědího znaly už naše prababičky. Medvědí česnek používaly jako jeden z nejoblíbenějších prostředků lidového léčitelství - díky obsahu sirných sloučenin totiž mají podobné účinky jako česnek, jen o něco mírnější.
Potírají plísně, bakterie. střevní parazity, velmi přispívají ke snížení tlaku. Listy medvědího česneku mají jemnou česnekovou chuť a vůni jako stvořenou pro labužníky. Není proto divu, že v posledních letech popularita medvědího česneku opět vzrostla.
Z jara jeho lesklé listy pokrývají lesní půdu jako koberec a provoní celý les. Listy bychom však měli sbírat velmi šetrně, nebo je možné zakoupit semínka medvědího česneku a vypěstovat si ho pěkně doma na zahrádce.
Pěstování medvědího česneku
Medvědí česnek vyséváme na stinné místo nejlépe v blízkosti stromů a keřů, kde se běžným druhům zeleniny ani květinám nedaří.
Listy ze stromů mu svědčí jako izolace před mrazem a posléze jako materiál, který zúrodňuje půdu. Půda je ideální když je kyprá, vlhká a vůbec nemusí být pohnojená.
Vyséváme od srpna do listopadu, výsev totiž musí projít zimním obdobím, jinak semena medvědího česneku velmi špatně vyklíčí.
Rostlinka dorůstá do výšky asi 25 cm, vytváří protáhlou podzemní cibuli a 2 podlouhlé řapíkaté listy, které vždy na podzim zatahuje.
Kvete v dubnu a květnu. Bílé kvetenství zdobí porost medvědího česneku - je to krása. Po odkvětu dozrávají semena, pak už není vhodné medvědí česnek trhat.
Mladé listy sklízíme od 2.roku vegetace.
Výhody pěstování česneku medvědího na zahradě
Česnek medvědí patří mezi rostliny, které využívají výhody časného jara.
Teploty již stoupají, kořeny mohou nasát dostatek vláhy, ale holé koruny stromů jěště propouštějí hojnost světla.
Listy česneku rychle vyraší, pochytají sluneční paprsky, rostlina vykvete, vytvoří semena, případně odnože a než se na zahradě stromy obalí listy, máte úrodu česneku už posbíranou.
Neposbírané listy podobně jako u jiných cibulovin, zežloutnou a zčásti se zatáhnou do cibule. Po medvědím česneku není na vrcholku léta ani památky, ale jeho cibulky v zemi odpočívají a čekají na další jaro